الماس جواهری یکتا
گوهر، جواهرات و سنگهای قیمتی
معرفی جواهرات نقره، انگشتر،نگین، گردنبند، سنگهای قیمتی و زیورآلات، عقیق و نقره

الماس جواهری یکتا

سنگ‌های Macle به‌دلیل تغییر ناگهانی در جهت کریستالی به‌راحتی قابلتراش نیستند، همچنین به‌دلیل نازکی و کشیده بودن به‌طور معمول دارای پرتزیادی بوده و اکثر مواقع به‌شکل Fancy تراشیده می‌شوند....

دنیای پررمز و راز جواهرات به‌حدی جذاب و خیره کننده‌است که در محافل علمی نیز مورد توجه شدید علاقمندان قرارگرفته‌ ...
دنیای پررمز و راز جواهرات به‌حدی جذاب و خیره کننده‌است که در محافلعلمی نیز مورد توجه شدید علاقمندان قرارگرفته‌است. در کشورهای پیشرفته وسایر کشورهای کشورهایی که سرمایه‌گذاری و مصرف جواهرات به‌صورت حرفه‌ایدرآمده و دارای واحدهای ارزیابی و آزمایشگاهی است، این رشته تحت عنوان" جواهرشناسی Gemology" در آکادمی‌ها و دانشگاه‌ها تدریس شده و علاقمندان رادر مقاطع گوناگون تا مدارج بالا می‌پذیرد...

Growth Mark

به علایمی که در زمان رشد بلورها در هرجهت کریستالی بر روی بدنه Rough ایجاد می‌شود ‌گویند. این علایم رشد در هر یک از جهت‌های کریستالی متفاوتاست. در Octahedron ها به‌صورت مثلث‌ ریز در بدنه Rough هستند. در Cubic‌ مربع هستند به‌طوری که با خود جهت Cubic‌زاویه ۴۵ درجه تشکیل می‌دهند. درDodecahedron جهت علایم رشد به‌صورت خطوط موازی هستند.

عیب‌های Macle‌

-‍‍ ‍Cuter نمی‌تواند از جهت‌های کریستالی برای برش استفاده کند.

 - Macle ها نازک و بلند هستند و اگر Cuter‌ بخواهد آن را گرد بتراشدمقدار زیادی پرت داشته بنابراین به‌اجبار این سنگ‌ها را به‌صورت Fancy می‌تراشند.

سنگ‌های Macle به‌دلیل تغییر ناگهانی در جهت کریستالی به‌راحتی قابلتراش نیستند، همچنین به‌دلیل نازکی و کشیده بودن به‌طور معمول دارای پرتزیادی بوده و اکثر مواقع به‌شکل Fancy تراشیده می‌شوند.

مشکلات Macle‌: در زمان تراش چون که جهت‌های کریستالی ادامه پیدا نکرده Cuter نمی‌تواند از جهت‌ها استفاده کندو دیگر اینکه این نوع سنگ دراز وکشیده بوده و نمی‌توان به این نوع سنگ تراش گرد داد.

Aggregate

در این حالت کریستال‌های بسیار کوچکی در کنار یکدیگر تجمع پیدا کرده کهاین تجمع توسط یک ماده سیمان مانند یا توسط فشردگی ایجاد شده و کریستال‌هاکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این سنگ‌ها (الماس)به‌طور عمده در بازارجواهرات، مصرفی ندارند ولی بعضی از انواع Carborando & Bort‌ که کیفیتخوبی داشته باشند به‌صورت استثنا در بازار جواهرات مورد استفاده قرارمی‌گیرند.

الماس‌های صنعتی می‌توانند Aggregate‌ها باشند یا کریستال‌های ناپاک کهقابل استفاده در جواهرات نباشند. الماس سیاه که بسیار گران قیمت است نیزنوعی Aggregate‌ است که ممکن است Caborando باشد.

Tremal Interia(قابلیت هدایت حرارتی) در بینسنگ‌های زینتی الماس دارای بالاترین قابلیت هدایت حرارتی است و این قابلیتبالا، ارتباط مستقیم با فشردگی اتم‌ها دارد. این هدایت که به‌دلیل جنبشملوکولی بوده و چون مولکول‌های الماس به هم نزدیک هستند به‌راحتی میتوانند حرارت را انتقال دهند. اساس کار Diamond tester بر مبنای همینخاصیت الماس است.

خاصیت دیگر انبساط حرارتی است که الماس هم دارای انبساطهمه جانبه بوده ولی مواد دیگر از یک جهت یا یک نقطه که گرما می‌بینند،منبسط می‌شوند. چون الماس Cube‌است در همه جهات انبساط برابر داشته ولیبقیه کریستال‌ها در جهات مختلف حرارت را متفاوت انتقال داده و در جهت‌هایمختلف انبساط متفاوتی نیز دارند. به‌دلیل آنکه الماس دارای شکل Cube‌ بودهو تراکم اتم‌ها در همه جهات به یک اندازه است انتقال حرارت در کلیه جهاتبه یک اندازه بوده و در نتیجه انبساط جسم در اثر حرارت نیز به‌صورتیکنواخت است،

درحالی‌که این امر در مورد کریستال‌های غیر Cube‌ به اینصورت نیست. کریستال‌های غیر الماس به همین علت در اثر حرارت می‌شکنند. اگرالماس با قطر یک‌میلیمتر را یک درجه‌سانتی گراد حرارت دهیم به‌اندازه یکمیلیونیم میلی‌متر تغییر قطر می دهد

مقالات مشابه الماس :

شیوه اندازه گیری الماس

معرفی الماس کوه نور

شناخت الماس

شناخت الماس و درجه‌بندی الماس Daimond Grading

شناخت و تشخیص الماس

الماس، نماد جاودانگی و زندگی

شبه الماس

بزرگترین الماس سیاه جهان

خواص سنگ الماس

چگونگی تشکیل الماس

الماس گوهر گرانبها

ویژگی الماس

معروف ترین الماس های جهان

تاریخچه الماس

الماس سنگ متولدین فروردین، گوهر خوشبختی‌

الماس گوهری ارزشمند و نایاب

الماس

الماس گوهر گرانبها Diamond

تشخیص سنگ الماس طبیعی از مصنوعینظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:
تاریخ: چهار شنبه 15 دی 1395برچسب:الماس, جواهر, گوهر, کریستال , سنگ قیمتی, ,
ارسال توسط گوهرستان
آخرین مطالب