شیوه تعیین عیار طلا
گوهر، جواهرات و سنگهای قیمتی
معرفی جواهرات نقره، انگشتر،نگین، گردنبند، سنگهای قیمتی و زیورآلات، عقیق و نقره

شیوه تعیین عیار طلا

مقدار معيني طلا ( در حدود 100 ميلي گرم ) را وزن نموده و در تيزاب سلطانيحل کرده سپس با مقايسه ي استانداردهاي مختلف و با کشيدن منحني، عيار نمونهي مجهول را معين مي کنند...

در اين روش طلا را به روي سنگ کوارتز يا سنگ محک (که سنگ سياه سيليسي است) و در برابر اثر خورندگي اسيدها مقاوم ...

عيار طلا به روش هاي مختف قابل تعيين است:

(1روش سنتي

  در اين روش طلا را به روي سنگ کوارتز يا سنگ محک (که سنگ سياه سيليسي است) و در برابر اثر خورندگي اسيدها مقاوم مي باشد، مي کشند. براي تعيين عيارطلا، کليد عيارهاي مختلف را روي سنگ محک کشيده و عيارهاي پايين تر از 14را توسط اسيد نيتريک خالص با غلظت هاي مختتلف و عيارهاي بالاتر از 14 راتوسط تيزاب سلطاني يا مخلوط اسيد نيتريک و نمک طعام سنجيده و خورندگينمونه ي مجهول را در برابر اسيدها، در مقايسه با کليدهاي نمونه معين ميکند.

(2روش تعيين با دستگاه اسپکتروفتومتر

مقدار معيني طلا ( در حدود 100 ميلي گرم ) را وزن نموده و در تيزاب سلطانيحل کرده سپس با مقايسه ي استانداردهاي مختلف و با کشيدن منحني، عيار نمونهي مجهول را معين مي کنند.

3)روش کوپلاسيون

   تقريبا 1/0 گرم طلا را با ترازوي آناليتيک وزن کرده و مقداري نقره ي خالصعاري از طلا را به نسبت 3 به 1 در نظر مي گيريم چنانچه طلاي مورد آزمايشفاقد مس باشد 50 ميلي گرم مس خالص به آن اضافه مي کنيم و در ورقه ي سربخالص از فلزات گرانبها مي پيچانيم ( گلوله مي کنيم ). مقدار سرب بستگي بهمقدار طلا دارد که قبلا تهيه و توزيع مي شود.

براي مثال:

  براي طلا با عيار بالاتر از 14 گرم و براي طلا با عيار پايين تر از آن ( مثلا 9 گرم ) 8 گرم سرب لازم است. ورقه ي حاصل از سرب و طلا را به صورتگلوله درآورده و در بوته کوپل قرار مي دهيم و در کوره اي به دماي 1050درجه سانتي گراد ميگذاريم تا پس از ذوب شدن حالت درخشندگي پيدا کند و سپسکوره را خاموش کرده تا دماي آن به 850 درجه سانتي گراد کاهش يابد. دگمه ( گلوله ) موجود در کوپل را که حاوي طلا و آلياژي از فلزات گرانبها مي باشدرا در 20ml اسيد نيتريک يک و يک به مدت نيم ساعت در يک بوته ي چيني يا بشرمي جوشانيم تا خروج کامل گازهاي خرمايي رنگ نيتروز مشاهده شود. اين عمل رامي توان تا چند بار ادامه داد تا عاري از فلزات اضافي شود.

 طلاي حاصل را که به رنگ قهوه اي و شکننده است، دوباره حرارت داده ( در بوته يچيني و در دماي 800 درجه ي سانتي گراد ) تا کاملا براق شود و طلاي حاصل رادوباره توزين کرده تا نسبت اختلاف وزن اوليه به طلاي موجود را به دستآوريم و عيار آن را معين کنيم

مقاله مرتبط طلا و جواهرات:

بررسی عيار طلا

عیار طلا

دلیل عیار نقره 925

طلا فلزی گرانبها

شیوه محاسبه قیمت طلا

رنگ‌های طلا

طلا در گذر زمان

احکام طلا برای مردان

 نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:
تاریخ: یک شنبه 22 اسفند 1395برچسب:شیوه ,تعیین ,عیار, طلا,جواهر, طلا و جواهر, ,
ارسال توسط گوهرستان
آخرین مطالب