آزمایشگاه تجزیه و تعیین عیار طلا
گوهر، جواهرات و سنگهای قیمتی
معرفی جواهرات نقره، انگشتر،نگین، گردنبند، سنگهای قیمتی و زیورآلات، عقیق و نقره

آزمایشگاه تجزیه و تعیین عیار طلا

در مرحله ي اکتشاف تکميلي، يکي از اقدامات بسيار مهمي که در مورد سنگ معدني طلادار منطقه مورد مطالعه، بايستي صورت گيرد انجام آزمايشات تستتکنولوژي سنگ معدن مورد نظر مي باشد..

از آن جايي که معمولا در سنگ هاي طلادار به علت ريز و پراکنده بودن طلا رويت آن با چشم غير مسلح در سنگ، عملي نيست ...

- آزمايشگاه تجزيه و تعيين عيار طلا

از آن جاييکه معمولا در سنگ هاي طلادار به علت ريز و پراکنده بودن طلا رويت آن باچشم غير مسلح در سنگ، عملي نيست لذا مانند ساير مواد معدني تعقيب ماده يمعدني و تشخيص آن از سنگ هاي باطله ميسر نمي باشد تنها با شناخت علائمزمين شاسي و سنگ شناسي مسئله قابل حدس است و تبديل اين حدس به يقين تنهابه وسيله ي تجزيه و تعيين عيار طلاي نمونه هاي برداشت شده محل هاي موردنظر مي تواند عملي شود. لذا وجود يک آزمايشگاه مجهز و دقيق در مورد تجزيهو تعيين عيار طلا آن هم در محل معدن يعني جايي که کارهاي اکتشافي در حالانجام است بسيار ضروري مي باشد. يک آزمايشگاه تجزيه و تعيين عيار طلامعمولا از قسمت هاي زير تشکيل شده است:

1) قسمت نمونه کوبي در اين قسمت نمونه هاي گرفته از قسمت هاي مختلف معدن خرد شده و تا 80 مش پودر و جهت ذوب آماده مي شود.

(2اتاق ذوب اول:در اين قسمت نمونه ي پودر شده ذوب و فلز آن از سرباره جدا مي گردد.

(3قسمت کوپلاسيوندر اين قسمت نقره و طلا با استفاده از کوپل از دکمه ي سربي جدا مي گردد.

 (4قسمت اسيدکاري در اين قسمت با حل نمودن نقره در اسيد نيتريک طلا جدا مي شود.

5)اتاق توزين در اين قسمت طلاي حاصله به وسيله ي ترازوهاي الکترونيک توزين مي شود.

 (6اتاق بايگاني نمونه ها   باقي مانده ي نمونه هاي تجزيه در اين اتاق بايگاني و نگهداري مي شوند.

7) اتاق بوته سازي  بوته هاي مورد مصرف در قسمت ذوب در اين قسمت به وسيله ي يک نفر سفالگر بااستفاده از مواد اوليه ( سيليس- کائولن- خاک نسوز ) تهيه مي شود.

(8اتاق کوپل سازيدر اين قسمت با استفاده از استخوان، کوپل هاي مخصوصي که در قسمت کوپلاسيونجهت جذب و جدا نمودن سرب از طلا و نقره به کار مي رود ساخته مي شود.

- تست تکنولوژي سنگ معدني طلا دار

   در مرحله ي اکتشاف تکميلي، يکي از اقدامات بسيار مهمي که در مورد سنگ معدني طلادار منطقه مورد مطالعه، بايستي صورت گيرد انجام آزمايشات تستتکنولوژي سنگ معدن مورد نظر مي باشد.

   اين آزمايشات بايستي بر روينمونه ي متوسط معدن انجام پذيرد زيرا، در آزمايش، روش هاي مختلف استحصالطلا از سنگ معدن، در شرايط متفاوت مورد مطالعه و بررسي قرار داده مي شود ومناسب ترين روش براي سنگ معدن مورد نظر مشخص مي شود.

 لذا نمونه اي که برروي آن آزمايش هاي مذکور انجام مي گيرد لازم است دقيقا نمونه ي متوسط معدنباشد، زيرا در زمان بهره برداري و شروع به کار کارخانه استحصال طلا بايدخوراکي که به کارخانه وارد مي شود، با نمونه ي متوسط معدن يکي باشد که درمراحل مختلف عمليات استخراج و بازيابي طلا از سنگ معدن، اشکالي پيش نيايدالبته بايد در نظر داشت که در تمامي کارخانه هاي استحصال طلا با اين کهآزمايش هاي تست تکنولوژي بر روي نمونه ي متوسط معدن قبلا انجام شده است .

معهذا مرتبا در زمان بهره برداري کارخانه خوراک ورودي به وسيله ي متخصصينامر و کارشناسان مربوطه در پايلوت کارخانه مورد بررسي و مطالعه قرار گرفتهو در زمينه ي رگلاژ قسمت هاي مختلف کارخانه و کم و زياد کردن مقدار موادشيميايي مصرفي اقدام مي شود.

در آزمايش تست تکنولوژي که در يک پايلوتانجام مي شود عمليات مختلف بر روي مقدار چند تن از نمونه سنگ معدن کهنمونه ي متوسط مي باشد صورت مي گيرد و سپس نتايج حاصل از اين عمليات، برايمقدار زياد که در حد خوراک کارخانه مي باشد در نظر گرفته شده و کارخانه براساس اين نتايج طراحي و احداث و نصب مي شود

مقاله مرتبط طلا و جواهرات:

شیوه تعیین عیار طلا

بررسی عيار طلا

عیار طلا

دلیل عیار نقره 925

طلا فلزی گرانبها

شیوه محاسبه قیمت طلا

رنگ‌های طلا

طلا در گذر زمان

احکام طلا برای مرداننظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:
تاریخ: یک شنبه 22 اسفند 1395برچسب:آزمایشگاه, تجزیه , تعیین, عیار, طلا,
ارسال توسط گوهرستان
آخرین مطالب