تاریخچه طلا در قرن بیستم
گوهر، جواهرات و سنگهای قیمتی
معرفی جواهرات نقره، انگشتر،نگین، گردنبند، سنگهای قیمتی و زیورآلات، عقیق و نقره

تاریخچه طلا در قرن بیستم

در سال 1971 سيستم طلا ـ دلار (لايحه برتنوودز) از هم پاشيد و ايالات متحده به طور رسمی مالكيت طلا به وسيله شهروندان خود را آزاد و قانوني اعلام كرد....

 طلا 20.67 دلار بود در اين ايام كنگره آمريكا لايحه برتنودز (لايحه استاندارد طلاي 1900) را تصويب كرد كه طبق آن طلا ...

در آغاز قرن بيستم قيمت هر اونس(1Troy Oance=28.3495 گرم(

طلا 20.67 دلار بود در اين ايام كنگره آمريكا لايحه برتنودز (لايحه استانداردطلاي 1900) را تصويب كرد كه طبق آن طلا ـ دلار به عنوان واحد استانداردبهاي پولي تعيين شد. در طي جنگ جهاني اول و دوم كشورهاي درگير جنگاستاندارد طلا را به حا لت تعليق درآوردند.

در طي ركود بزرگ(حدودسال1934)، صادرات طلا بجز با مجوز دولت ممنوع شد و تمام طلا و مجوزهاي طلااز محافل عمومي جمع‌آوري شد. افزايش قيمت طلا از 20.67 دلار بر اونس درسال 1934 به 35 دلار بر اونس سبب سقوط بازار سهام در سال‌1934 و متعاقب آنورشكستگي سيستم بانكي فدرال در ايالات متحده و همچنين ركود اقتصادي شديددر انگليس ‌شد. از سال 1934 تا 1967 قيمت طلا ثابت بود.

در سال 1971 سيستم طلا ـ دلار (لايحه برتنوودز) از هم پاشيد و ايالات متحده به طور رسمی مالكيت طلا به وسيله شهروندان خود را آزاد و قانوني اعلام كرد. اين موضوعباعث افزايش سريع قيمت طلا به ميزان حدود 160 دلار بر اونس در سال 1974شد. اين افزايش با افزايش قيمت نفت توسط سازمان اپك همزمان بود. پس از يككاهش موقتي در سال 1967 (124.7 دلار بر اونس) يك روند افزايش بي‌سابقه تاسال 1980 رخ داد كه در اين سال قيمت طلا به 614.6 دلار بر اونس رسيد كه اززمان كشف طلا تا اين زمان بي‌‌سابقه بود.

اين افزايش شديد مصادف بود با افزايش پي در پي قيمت نفت بوسيله سازمان اپك، ورود ارتش روسيه بهافغانستان، انقلاب اسلامي در ايران، سردرگمي و ناپايداري اقتصادي در سراسرجهان. از سال 1980 تا 1985 به دليل بالا رفتن ارزش دلار آمريكا، كاهش بهاينفت و كاهش نرخ بهره بانكي قيمت طلا روند نزولي داشت و در نهايت به 317.18دلار در هر اونس رسيد. بعد از اين سال مجدداْ با كاهش ازرش دلار، افزايشقيمت نفت و افزايش بهره بانكي، قيمت طلا روند صعودي گرفت و در سال 1987 به 446.6 دلار در هر اونس رسيد. از اين سال به بعد با در نظر گرفتن نوساناتجزيي در قيمت طلا روند كلي قيمت نزولي بوده است.

تغييرات قيمت طلا نسبت به ارزهاي ديگر بر اساس تغييرات ارزش آن‌هامي‌باشد، به عنوان مثال‎‎ْ در اينجا تغييرات جزيي نوسان پوند انگليس دربرابر هر اونس طلا نسبت به دلار آمريكا در برابر هر اونس طلا به دليل ارزشبرابري دلار و پوند، نسبت به هم‌ مي‌باشد

مقالات طلا و جواهرات:

بررسی قيمت طلا

بررسی تولید طلا در جهان

آزمایشگاه تجزیه و تعیین عیار طلا

بررسی ذخائر جهانی طلا

شیوه تعیین عیار طلا

بررسی عيار طلا

عیار طلا

دلیل عیار نقره 925

طلا فلزی گرانبها

شیوه محاسبه قیمت طلا

رنگ‌های طلا

طلا در گذر زمان

احکام طلا برای مرداننظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:
ارسال توسط گوهرستان
آخرین مطالب